Store variasjoner i grunnlaget for finansiell sikkerhet

Miljødirektoratet har gjort NFFA oppmerksom på at behandlingsanleggene angir svært sprikende kalkyler som underlag for den finansielle sikkerhet som stilles for alternativ behandling av det avfallet anlegget maksimalt kan lagre. Direktoratet ber om hjelp.
Publisert: torsdag 06. november 2014

Garantisummen skal som kjent dekke opprydding og behandling av avfallet i en situasjon, hvor bedriften selv ikke kan gjennomføre dette. Et slikt garantikrav vil med stor sannsynlighet bli utvidet i 2015 til også å omfatte mottak- og mellomlagringsanlegg.

For å sikre like konkurransevilkår – ved at ingen får garantikrav fundert på for lave anslag av kostnader – mener direktoratet at NFFA gjennom våre medlemmer bør kunne antyde et «prisleie» for behandling av farlig avfall pr. avfallsstoffnummer. Direktoratet vil bruke denne oversikten til å kvalitetssikre beregningsgrunnlagene for de garantisummene som kreves, og derved hindre konkurransevridning.

NFFA vurderer nå hvorvidt det er mulig og ønskelig at foreningen bidrar i denne sammenhengen. Vurderingen er forankret i NFFAs styre. Sekretariatet mottar gjerne også medlemmenes vurderinger i saken.