Skal ikke innsamlere lenger være avfallsaktør?

Ett av KLIFs forslag er å fjerne innsamling og tankrens fra håndteringsbegrepet, og dermed fjerne kravet om tillatelse til å utføre disse aktivitetene. Dette betyr at dagens innsamlere og tankrensere fortsatt kan hente avfall hos avfallsprodusent og transportere det til et mottak som produsenten har avtale med. Innsamleren og tankrenseren vil ikke lenger ha rolle som avfallsaktør. Kompetanse i alle ledd NFFA har gjentatte ganger understreket behovet for kompetanse i alle ledd som...
Publisert: torsdag 17. mars 2011

Ett av KLIFs forslag er å fjerne innsamling og tankrens fra håndteringsbegrepet, og dermed fjerne kravet om tillatelse til å utføre disse aktivitetene. Dette betyr at dagens innsamlere og tankrensere fortsatt kan hente avfall hos avfallsprodusent og transportere det til et mottak som produsenten har avtale med. Innsamleren og tankrenseren vil ikke lenger ha rolle som avfallsaktør.

Kompetanse i alle ledd
NFFA har gjentatte ganger understreket behovet for kompetanse i alle ledd som håndterer farlig avfall. Vi er skeptisk til at innsamlerbegrepet tas bort. Forskrifter og annen myndighetsstyring bør i stedet underbygge innsamlerleddets identitet, rolle og ansvar. Dette er med på å bevisstgjøre dette håndteringsleddet om den kompetanse som kreves og de spesielle utfordringer som farlig avfall gir. NFFA er skeptisk til at innsamling av farlig avfall blir betraktet som en ”transportetappe” hvor aktørene har logistikk som største faglige fokus.

Det er en kjent problemstilling at ikke alle avfallsprodusenter har relevant forståelse for utfordringer, HMS og nødvendig bevissthet og aktsomhet relatert sitt farlige avfall. En sideeffekt ved å gjøre innsamlere av farlig avfall til en ordinær transportør, vil kunne bli å undergrave avfallsprodusentenes forståelse av farlig avfall som ”spesialavfall” som krever spesiell håndtering i deres eget og alle øvrige ledd i kjeden.

Krav om deklarering før transport
NFFA oppfatter det noe paradoksalt at KLIF i en annen del av sitt forslag vil innføre krav om deklarering før transport samtidig som man foreslår å fjerne innsamling fra håndteringsbegrepet. I praksis vil dette medføre at store mengder farlig avfall kan samles inn (uten tillatelse eller spesialkunnskap), og uten at innsamlerne har kompetanse til å fylle ut og / eller vurdere deklarasjonsskjemaet utfylt av avfallsprodusent. En kompetent faglig vurdering av det farlige avfallet vil ikke skje før ved mellomlagrings- eller behandlingsanlegget. Vi stiller spørsmål ved myndighetenes mulighet til fullverdig kontroll av innsamlingsleddet etter en slik forskriftsendring. I praksis vil ordningen kunne fungere som om det opprettes ”mottak” av farlig avfall på lastebil, vekselflak, container, skur m.v. for avhenting. Spesielt vil dette være tilfelle ved henting hos små (men mange) produsenter av farlig avfall uten kompetanse til blandingsforbud, utfylling av deklarasjonsskjema, emballering, merking m.v.
 
Lavere innsamlingsgrad
Forslaget vil medføre vanskeligheter med å identifisere / kontrollere transportaktørene innen farlig avfall, og vi anser at det vil oppstå risiko for at forslaget kan bevirke lavere innsamlingsgrad og fare for forurensning. Oppsummert mener NFFA at kompetansen må styrkes i alle ledd som håndterer farlig avfall, ikke svekkes ved å ta bort et ledd.

KLIFs forslag – som nå skal vurderes av Miljøverndepartementet før det sendes på offisiell høring – inneholder også flere andre endringer. Les NFFAs innspill til KLIF om følgende endringsforslag:

  • Å innføre krav om finansiell garanti for mottak av farlig avfall tilsvarende som gjøres for behandlingsanlegg for farlig avfall
  • Å innføre felles krav til mottak og mellomlager for farlig avfall i forskrift, men samtidig opprettholde tillatelseskravet.
  • Å innføre krav om at avfallsprodusent må ha avtale med avfallsmottak om levering av farlig avfall.
  • Å overføre visse krav fra dagens innsamlingstillatelser til krav til transport i forskrift.
  • Å innføre krav om at farlig avfall ikke kan transporteres uten at det er deklarert (gjelder ikke ved transport utført av produsenten selv).
  • Å styrke tankeiers ansvar for tankrensavfallet ved spesifikt å presisere i forskriften tankeiers leveringsplikt for tankrensavfall.
  • Krav om kommunens ansvar
 
Les NFFAs brev til KLIF her!