Nye avfallsstoffnumre på farlig avfall offshore?
NFFAs engasjement i sammenhengen må sees i forbindelse med vårt initiativ for å skape bedre samhandling mellom produsentene av farlig avfall fra offshore og avfallsbehandlerne.
OLF har nå utarbeidet et arbeidsdokument basert også på NFFAs innspill til bransjen og Klif. Målsettingen er å få en bedre klassifisering av avfallsvæskene. Noen av konsekvensene kan forhåpentligvis blir:
· Offshore-”slop” (7031) blir separert fra type maskinslop (7030)
· Kaks blir separert fra boreslam
· Vannbasert blir separert fra oljebasert
· Vann med høyt saltinnhold (7166) blir separert fra annet vann
· Baseolje (7013) blir separert fra annen spillolje
· Egen kode for råolje / kondensat-holdig eller –forurenset væske (7146)
OLF har i eget innspill til KLIF foreslått nye EAL-koder, men her har ikke direktoratet tatt standpunkt ennå. Sammen med eventuelt nye EAL-koder, tror NFFA at de nye avfallsstoffnumrene vil medføre forbedrede arbeidsforhold både for avfallsprodusent (offshore), avfallshåndtere (på land), for myndigheter og de instanser som skal utarbeide statistikk for disse avfallsfraksjonene.
I eget møte med KLIF har NFFA påpekt at det er viktig med jevnlig korrigering og oppdatering av deklarasjonsskjema (bakside 1+ NS 9431 og ev. nasjonale tilpasninger i EAL kap 1650). Dette for å sikre at også offshoreavfall deklareres under avfallstoffnumre og EAL- koder som er relevante og korrekte i forhold til både avfallets beskaffenhet og prosess. I samme møte med KLIF påpekte vi behovet for presisering / klargjøring knyttet til følgende avfallsstoffnumre: 7021, 7030, 7141 og 7165.