Impregnert trevirke blir spesialavfall?
Dette kom frem da NSAF og en rekke andre organisasjoner deltok på et møte i Miljøverndepartementet, MD(12. mars 2002). Hovedsaken på møtet var en rapport fra Statens forurensningstilsyn om klassifisering og disponering av impregnert trevirke som avfall.
MD antar at de nye forskriftene for spesialavfall, forbrenning og deponi vil tre i kraft 01.01.03. Departementet tviler derimot på at det er etablert en bransjeavtale/produsentansvar innen den tid. Det innebærer at store mengder trykkimpregnert virke trolig må lagres i påvente av en behandlingsløsning ifølge MD.
Spesialavfall
SFT mener at alle typer CCA-virke har et innhold av arsen (As) som tilsier at det skal håndteres som spesialavfall iht. fastsatte grenseverdier. Enkelte materialer behandlet med CCA har i tillegg et tilstrekkelig høyt innhold av krom (Cr) til at det klassifiseres som spesialavfall.
I følge SFT skal all kreosotimpregnert virke behandles som spesialavfall da innholdet av kreftfremkallende PAH-forbindelser overskrider grenseverdiene i spesialavfallforskriften.
Ny impregneringsvæske
Det er nå utviklet en ny impregneringsvæske som inneholder kun kobber (Cu). Innholdet av Cu er langt høyere i den nye væsken enn i den mer tradisjonelle CCA-væsken. Likevel er ikke innholdet av Cu i trevirke behandlet med den nye impregneringsvæsken tilstrekkelig høyt til at det overskrider grenseverdiene i spesialavfallsforskriften. Dette er følgelig ikke å betrakte som spesialavfall. Derimot kan materialer behandlet med Cu gi økt utslipp av dioksiner ved en forbrenning da Cu virker som en katalysator ved dannelse av dioksin.
Bransjeorganisasjonene til både treindustrien og impregneringsverkene er positive til å se på mulighetene til f. eks å "brennmerke" den nye typen trykkimpregnert virke behandlet med Cu slik at denne kan sorteres ut fra trevirke med CCA.
Nei til deponering
SFT ønsker ikke en deponering av trykkimpregnert virke i fremtiden. Tilsynet sier at miljøbelastningen ved deponi er 6,5 ganger høyere enn ved forbrenning. SFT vil sette i gang flere forsøk med forbrenning og ønsker å gå i dialog med flere parter.
SFT ønsker informasjon fra bl.a. avfallsbransjen om hvordan fordelingen av Arsen (As) er i røykgassen, flygeasken og bunnasken. Det oppstår også et arbeidsmiljøspørsmål i forbindelse med håndteringen av aske oppkonsentrert med As.
SFT har mottatt en søknad fra et tenkt forbrenningsanlegg i Melhus basert på plasma-/pyrolyseteknologi som ønsker å forbrenne div. spesialavfall, impregnert trevirke og annet gråsoneavfall. Hvert forbrenningsanlegg må søke SFT om tillatelse til å forbrenne impregnert trevirke.
Produsentansvar
SFT anbefaler produsentansvar på impregnert trevirke som viktigste virkemiddel sammen med at avfallet klassifiseres som spesialavfall. Det er tenkt lagt en avgift på salg av nytt trykkimpregnert virke.
NSAF vil følge denne saken videre og vil med det første forsøke å innhente synspunkter i medlemsmassen.
Den komplette rapporten fra SFT/Hjellnes COWI AS kan bestilles hos SFT v/Bjørn Korssjøen.