![]() |
![]() |
|||||||||||||||
|
||||||||||||||||
NFFA minner igjen om viktigheten av avfallsstoffnummerVi har gjort relevante myndigheter (Statens strålevern og KLIF) oppmerksom på at nytt miljøregelverk for radioaktivt avfall vil ha konsekvenser for håndtering av risiko- og smitteavfall.
Radioaktivt avfall som da omfattes av avfallsforskriften (i eget kapittel) gjør at risiko- og smitteavfall med mer radioaktivitet enn 0,5 Bq / g må deklareres som farlig avfall. Behov for informasjon knyttet til de ulike fraksjonene er nødvendig før regelverket trer i kraft.
Deklarasjonsskjemaene må være oppdatert med nye avfallsstoffnumre på det tidspunkt regelverket er gjeldende, slik at avfallet er korrekt deklarert når det kommer inn i farlig avfallskjeden.
Det nye regelverket blir etter planen gjort gjeldende fra 1. januar neste år.
|
|
|
|||||